Zgoda na wyjazd dziecka za granicę – kiedy potrzebne tłumaczenie przysięgłe?

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę – kiedy potrzebne tłumaczenie przysięgłe?

Walizki, kolejki, długie godziny oczekiwania na odprawę – podróżowanie z dzieckiem to często logistyczne wyzwanie. W całym tym zamieszaniu łatwo przeoczyć pewien kluczowy aspekt, o którym wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy: to obowiązek przygotowania odpowiednich dokumentów, gdy dziecko nie podróżuje z obojgiem rodziców lub prawnym opiekunem. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się zgoda na wyjazd dziecka za granicę, a w licznych przypadkach dokument ten musi być dodatkowo przedstawiony jako tłumaczenie przysięgłe.

W tym artykule dowiesz się, kiedy wymagana jest zgoda na wyjazd dziecka za granicę, kto powinien ją sporządzić oraz w jakich sytuacjach konieczne jest jej tłumaczenie przysięgłe. Wyjaśniamy również, jak poprawnie napisać taką zgodę, jakie dane powinny się w niej znaleźć i kiedy trzeba ją poświadczyć notarialnie.

Jeśli planujesz podróż z dzieckiem bez obecności drugiego rodzica lub jesteś opiekunem prawnym – ten poradnik pomoże Ci uniknąć problemów i stresu podczas wakacji.

W jakich sytuacjach potrzebna jest przetłumaczona zgoda na wyjazd dziecka?

Przetłumaczona zgoda na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna w sytuacjach, gdy dziecko podróżuje bez jednego z rodziców lub bez żadnego z nich – np. z dziadkami, opiekunem prawnym, znajomymi czy na zorganizowaną wycieczkę szkolną. W każdej z tych sytuacji opiekunowie powinni mieć przy sobie poświadczone notarialnie odpowiednie formularze zgody lub dokumenty zezwalające na podróż. A co z tłumaczeniem przysięgłym? Jest to nieodzowny element każdej podróży poza terytorium Polski. Zgoda powinna być w pierwszej kolejności poświadczona notarialnie, a dopiero później przekazana do tłumaczenia przysięgłego. Tylko w takiej formie może być uznana za dokument wiarygodny i ważny w świetle prawa zagranicznego. Zwykłe tłumaczenie może być nie wystarczające, zwłaszcza poza Unią Europejską, podczas przekraczania granicy, odprawy lotniskowej czy kontroli imigracyjnej. Jednak pragniemy obalić mit głoszący, że nie potrzebujemy zgody jeśli podróżujemy z dzieckiem do kraju należącego do Strefy Schengen. Nie jest to prawdą. Oczywiście, kontrole na granicach Unii Europejskiej oraz państw należących do Strefy są o wiele rzadsze, niemniej jednak nie można ich wykluczyć. Szczególnie w czasach, gdy porwania rodzicielskie lub uprowadzenia dzieci maja miejsce na codzień.

W jakich okolicznościach zgoda na wyjazd dziecka nie jest wymagana?

Czy zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zawsze potrzebujemy zgody na wyjazd dziecka za granicę? Okazuje się, że nie. Jeden z rodziców może wyjechać z dzieckiem bez zgody drugiego rodzica wówczas gdy:

  • został całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej na mocy postanowienia sądu,
  • ma zawieszoną władzę rodzicielską decyzją sądu,
  • posiada ograniczoną władzę rodzicielską, a ograniczenie to obejmuje pozbawienie prawa do współdecydowania o miejscu pobytu dziecka.

Podróże krajowe są mniej restrykcyjne, jednak poza granicami Polski może nie być tak łatwo. Szczególnie, gdy dziecko podróżuje z osobą, która nie nosi tego samego nazwiska lub nie jest jego prawnym opiekunem. Wówczas brak przetłumaczonej zgody na wyjazd może skutkować poważnymi komplikacjami, w tym odmówienia wpuszczenia do kraju.

Kto może udzielić zgody na wyjazd dziecka za granicę?

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę może zostać sporządzona samodzielnie przez rodzica lub opiekuna prawnego. O nadaniu jej mocy prawnej decyduje pieczęć notariusza. To on potwierdza autentyczność podpisu i nadaje dokumentowi ważność. Taka zgoda rodzica na wyjazd dziecka za granicę nie musi zawierać podpisu osoby, która będzie towarzyszyć dziecku w podróży. W tej formie zgoda jest gotowa na przekazanie w ręce tłumacza przysięgłego.

Co powinno znaleźć się na zgodzie?

Dokument powinien zawierać komplet danych identyfikujących rodzica, takich jak imiona, nazwisko oraz numer PESEL. Ważne są także miejsce i data sporządzenia dokumentu. Treść powinna jasno wskazywać, że rodzic wyraża zgodę na wyjazd dziecka za granicę w określonym czasie i do wskazanego kraju, a podpisy muszą zostać złożone u notariusza. Jako załącznik warto dołączyć skrót aktu urodzenia dziecka, szczególnie jeśli rodzic nie nosi tego samego nazwiska, co dziecko.

Aby odjąć Wam dodatkowego stresu z tym związanego, przygotowaliśmy gotowy wzór zgody na wyjazd dziecka. Używając jej, macie pewność że o niczym nie zapomnieliście.

Czy konieczne jest tłumaczenie przysięgłe zgody na wyjazd dziecka?

Oczywiście TAK. Zrozumiałe jest, że dokument sporządzony w języku polskim nie będzie zrozumiały dla strażników granicznych, pracowników lotniska czy innych służb, z którymi możemy zetknąć się w trakcie podróży. Aby osoby kontrolujące nie miały wątpliwości, co do oryginalności i wierności zgody z oryginałem, warto opatrzyć ją pieczęcią tłumacza przysięgłego. Tylko tłumaczenie wykonane przez tłumacza, z nadanymi uprawnieniami, ma moc urzędową i jest uznawane przez zagraniczne instytucje.

W sprawach związanych z wyjazdem dziecka za granicę nie ma miejsca na niedopowiedzenia — lepiej postawić na pewność, autentyczność i dokumenty, których nikt nie podważy. Tylko tłumaczenie przysięgłe daje gwarancję, że zgoda zostanie uznana za granicą bez zbędnych pytań i podejrzeń. W podróży z dzieckiem lepiej mieć wszystko „czarno na białym” niż tłumaczyć się na granicy z nieoficjalnych dokumentów.

Tłumaczenia przysięgłe we Wrocławiu – szybka pomoc w Tłumaczenia24h

Mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach i musisz szybko przetłumaczyć zgodę na wyjazd dziecka za granicę? Dobrze trafiłeś! W Tłumaczenia24h zajmujemy się szybkimi i niedrogimi tłumaczeniami przysięgłymi – także w trybie ekspresowym.

Dokumenty możesz przesłać do nas online, a gotowe tłumaczenie odbierzesz osobiście w naszym biurze we Wrocławiu albo dostarczymy je kurierem – jak Ci wygodniej.

Zadbaj o spokojny i bezpieczny wyjazd swojego dziecka. Zaufaj sprawdzonym tłumaczom języka angielskiego z Wrocławia – działamy szybko, solidnie i bez zbędnych formalności.